Хто зі студентів має право на відстрочку від мобілізації та як її отримати, пояснив адвокат

 

В ТЦК від студентів вимагають документи, яких ще не існує в принципі, каже адвокат

Що потрібно знати набувачам освіти при свої права на відстрочку від мобілізації. В яких випадках отримання вищої освіти не може бути основою для такої відстрочки. З якими підводними каміннями можуть зіштовхуватися студенти під час відвідування ТЦК. Чому важливо мати при собі спеціальну довідку від ТЦК та як її отримати. Які правові колізії можуть виникати при отриманні відстрочки. А ще – «страшилки» про ТЦК. Про це розповів адвокат Станіслав Ліфлянчик.

В Україні заклади освіти можуть формувати довідки для ТЦК для військового обліку. І, на думку експерта, це має значення для отримання відстрочки для мобілізації. Він зазначає, що Кабінет міністрів намагався певним чином впорядкувати питання стосовно того, які документи потрібно надавати для отримання відстрочки студентам. Одним з найважливіших документів є довідка з Єдиної державної бази набувачів освіти (ЄДБНО), яка передбачає, що особа навчається, і у неї йде послідовне навчання – тобто в довідці обов’язково позначається, це навчання послідовне чи ні. Це дуже важливо. І на цій довідці є QR-код, який підтверджує, що документ є генерованим, реальним і не підробка.

«На відміну від виписки, яку можна самостійно отримати на сайті ЄДБНО – теоретично її можна зробити на комп’ютері. А з цією довідкою є певні проблеми: її не може формувати безпосередньо сам студент. Її формувати потрібен ВУЗ», – каже адвокат.

Тому потрібно звертатися до ВУЗу. А звертаючись до ВУЗу, ти потрапляєш або в чергу, або на телефон, який не працює, або зайнятий. Або просто довго чекаєш, щоб цю довідку зробили. Є зараз якісь технічні помилки. І до 188 числа їх взагалі не видають. Після цієї дати їх почнуть формувати.

«Я дізнавався в ЄДБНО, чи буде можливість отримувати довідки, наприклад, без ВУЗу – вони сказали, що над цим працюють. І можливо найближчим часом з’явиться опція, коли безпосередньо на їх сайті ми зможемо робити таці довідки самостійно. Тому, що це документ без мокрої печатки, підпису – як ми з якогось іншого реєстру отримуємо витяг, випуску, довідку і далі використовуємо самостійно», – підкреслює Станіслав Ліфлянчик.

Тож отримавши таку довідку, він радить все одно скласти заяву про отримання вами відстрочки. Скласти її треба по формі, яка є у Постанові №560, зібрати пакет документів, серед якого крім цієї довідки повинен бути витяг з наказу про зарахування з мокрою печаткою та підписом. Також рекомендує взяти довідку форми 20 в цьому ж університеті – вона видається безпосередньо керівництвом університету. Також потрібні копії паспорту, дипломів про минуле навчання тощо. І оці документи подати безпосередньо до ТЦК.

Експерт зазначає, що всі набувачі віщої освіти повинні отримати відстрочку від мобілізації, якщо для них це є першою освітою. Тобто вони отримали середню освіту, потім можуть – технічну, потім – вищу і так далі, наприклад, аспіранти тощо. Якщо це буде отримуватися друга вища освіта – це не буде підставою для відстрочки. Це обов’язково повинно бути продовженням вашої першої освіти.

«Наприклад, я є юристом. Якщо хочу навчатися в університеті і отримати відстрочку – необхідно поступити на аспірантуру і продовжувати своє навчання на правознавстві. Але якщо я вирішую стати психологом і поступлю до вишу – це не буде надавати права на відстрочку», – каже адвокат.

Він радить звернути увагу й на певні правові проблеми. Наприклад, постанова про те, що ми повинні надавати до ТЦК довідку форми 9-є.

«Комісії в ТЦК вже створені, вони вже розглядають документи з цими довідками – а довідок поки що нема. Тобто: ви можете отримати відстрочку, подайте пакет документів, якого не існує. І це є доволі серйозним нюансом. Сподіваюсь, що його найближчим часом вирішать», – акцентує Станіслав Ліфлянчик.

Він розповідає й про деякі перебільшені стосовно ТЦК «страшилки». Що як тільки туди прийдеш – тебе хапають і відразу везуть до учебки чи на фронт. За словами адвоката, такого теж немає. Там відбувається різне спілкування – іноді ввічливе, іноді – ні. Люди там теж втомлюються від цієї роботи. Однак в більшості випадків ТЦК працюють абсолютно адекватно: приймають документи і все проходить нормально.

«Однак для перестрахування – якщо, наприклад, ви боїтеся ситуації, що ви туди прийдете, а заяву приймати не будуть, а замість цього направлять на ВЛК, а потім приймуть рішення про мобілізацію – то можна зібрати документи і направити їх поштою з описом вкладення. Тоді у вас на руках буде підтвердження того, що ви до них звернулися. І коли вони отримають ці документи – далі все одно з’явитися до них очно, принести дублікат цієї заяви, встановити, хто займається цією заявою, коли буде комісія тощо. Далі вже комісія буде приймати рішення про надання відстрочки чи відмові у її наданні», – радить юрист.

Після прийняття про надання відстрочки вам повинні видати відповідну довідку. В якій буде зазначено, що ви отримали відстрочку. Її потрібно буде з собою носити разом з військово-обліковим документом, до якого з 15 числа з’явиться QR-код у «Резерв+» – повинен бути прирівняний «Резерв+». Теоретично, у «Резерв+» може бути видно й вашу відстрочку: наприклад, скануючи QR-код, особа, що перевіряє, повинна побачити ваш акаунт в оберезі, де буде видно ваш статус безпосередньо. Тобто ви пройшли уточнення військово-облікових даних, отримали відстрочку чи знаходитися в розшуку тощо. Тому гадаю, що цього, в принципі, буде достатньо.
«Однак вони повинні надати довідку. І я рекомендую носити її з собою – щоб до вас не було питань у людей, що перевіряють документи. І це найважливіше», – резюмує Станіслав Ліфлянчик.

Джерело: https://informator.ua/uk/hto-zi-studentiv-maye-pravo-na-vidstrochku-vid-mobilizaciji-ta-yak-jiji-otrimati-poyasniv-advokat